تفرش مهد تعزيه كشور

معرفي شهرستان تفرش

 تفرش مهد تعزيه کشور

استان مرکزي، تهران، خراسان، اصفهان از جمله استانهاي داراي تعزيه قابل توجه هستند اما تحقيق در مورد تعزيه تفرش نشان داده است بيشترين تعزيه خوانان کشور از اين خطه برخاسته اند.

تعزيه در تفرش جزيي از زندگي مردم است و همه خانواده هاي تفرشي را درگير خود کرده است. بوي تعزيه قديمي درحسينيه هاي چوبي معروف تفرش که قدمت چندصد ساله دارد انسان را مست مي کند.

رضا حيدري يکي از تعزيه خوانان مشهور کشور است که نمونه اي از خطه تفرش است.

وي در سال 1318 خورشيدي و در مهد تفرش متولد شد وي ازجمله شبيه خوانهاي مشهور است که اين حرفه را از اوان کودکي نزد پدر خويش آموخت و توانست نسل فعلي شبيه خواني ايران را پرورش دهد.
[IMG][/IMG]
استاد حيدري، محقق و نسخه نويس، هنرمندي است زبردست در اجراي نمايش تعزيه و از جمله معدود شبيه خوانهايي است که مطالعات تحقيقاتي در زمينه تعزيه و تاريخ اسلام داشته و در راه اصلاح تحريفات موجود در تعزيه نامه ها تلاشهاي فراواني کرده و اين ويژگيها، وي را از ساير شبيه خوانها متمايز ساخته است.

او که از صدايي شيوا بهره مي برد، آشنايي کامل به دستگاه هاي موسيقي اصيل سنتي دارد و به گفته شبيه خوانهاي صاحب نام معاصر، استادي مسلم و جزو برجسته ترين شبيه خوان هاي اين سرزمين است.

دکتر سيدمحمد ميرشکرايي در مورد رضا حيدري مي گويد: وي تعزيه خوان هنرمند و مشهور است که با وجود داشتن نزديک به 68 سال سن در حرکات و در کشش صدا جوانان را وامي گذارد.

و از اين دست در تفرش و کم نيستند و اينها تنها نمونه هايي هستند از خيل تعزيه خوانان معروف تفرش

تعزيه، ميراث فرهنگى آئينى ملت ايران است و گرچه تعزيه‌خوان‌ها نيز هر سال خود را براى اين نمايش آماده مى‌کنند تا اين ميراث زنده بماند و نسل‌هاى بعد نيز از آن بهره ببرند با اين حال انتظاراتي دارند که به حق است.

وجود بيش از ده هاتعزيه خوان در تفرش در حالي است که پيش از آن اين تعداد دو و سه برابر اين تعداد بوده و تعزيه خواني فرهنگي مطرح در ميان مردم بوده است.

گرچه بخشي از رکود تعزيه به دليل توسعه رسانه هاي گروهي مانند تلويزيون است با اين حال اين هنر بيش از اين مي تواند در توسعه ديني و فرهنگي جامعه نقش داشته باشد.

صحنه هايي چون مادراني که کودکان خود را در آغوش شبيه خوان امام حسين مي دادند و از کاسه آبي که در دستان حضرت عباس بود مي خورند، کمرنگ شده است اما اعتقاد مردم کمرنگ نشده و همچنانکه در هئيتها سينه زني مي کنند و در نوحه ها اشک مي ريزند به لحظه لحظه مظلوميتي که امام حسين در تعزيه مي کشد اعتقاد دارند و شايد نمود بيشتر فرهنگ تعزيه در گروي رفع مشکلات سر راه اين هنر ديني و آئيني است.

دغدغه اصلي تعزيه خوانان توجه به اين هنر ديني است آنها نه دوست دارند تنها هنر خوانده شود و نه از هنر بي بهره باشد.

توجه به اصول اصيل تعزيه در اجرا، انتخاب تعزيه خوان، ايجاد زمينه هاي تعزيه خواني و حمايت علما و مسئولان از اجراي تعزيه و جلوگيري از تشريفاتي شدن اين هنر ديني مهمترين خواست تعزيه خوانان تفرش است.
[IMG][/IMG]
تعدادي از شبيه خوان هاي تفرش 

- پرويز آبايي
- داوود آبايي
- نقي بياتي
- علي ترابي
- حميد حيدري
- رضا حيدري
- عباسعلي حيدري
- مجتبي حيدري
- محمد رضايي-افتحي-ابوالفضل صابري
-ابوالفضل ابایي-حميد شاه حسيني-جواد مومني-نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در 7 آذر 1389برچسب:تعزيه تفرش,ساعت 5:39 توسط داود مشهدي|


آخرين مطالب
» حسینعلی خان مصفا تفرشی معروف به نکیسا
» عکسهایی از طبیعت زیبای مرگه
» دره چندلان
» كاروان عاشورا
» روستاي كبوران
» بازرجان
» آسياب هاي تفرش
» قلعه هاي تفرش
» علامه طبرسي
» آب انبار موزه بلور
» اماكن ديدني تفرش
» امامزاده احمد كوهين
» منزل تاريخي ميرفخرايي
» استاد عباس سحاب
» عكسهايي از چهار فصل تفرش
» آب انبار مشهد
» ماه محرم در تفرش
» ابراهيم كاريابي پدر عمران وآباداني تفرش
» امامزاده محمد
» تفرش مهد تعزيه كشور
Design By : Pars Skin